Географія – одна з найцікавіших дисциплін. Вона дозволяє подорожувати планетою без квитків, грошей та навіть знання мови! Тож сьогодні пропонуємо відправитися у подорож континентами.
Що таке материк?
Що таке материк? Материк - це велика ділянка земної поверхні, яка виступає над рівнем океану. Саме таке визначення подається у підручнику з географії для 7-го класу, затвердженого МОН. А від того, як ми трактуємо це поняття, залежить розуміння того, скільки материків на Землі!
Яка відмінність материка від континенту? Це синонімічні морфеми з різним походженням. «Материк» зі старослов’янської мови – матьора земля, корінна твердь, а латинською «континент» – суцільний суходіл, тверда земля.
Скільки материків є на Землі
Що пропонує підручник з географії, затверджений МОН? Наразі виділяють 6 материків, які на зображенні розташовані від найбільшого до найменшого.
Площа кожного у млн км²
Цікавий факт: ведуться суперечки, скільки материків на планеті Земля. Адже за думкою більшості закордонних науковців континентів 7: Євразія поділена на Європу та Азію. Це пов’язано з іншим трактуванням слова «материк». Відповідно до нього, земля не обов’язково має бути відділена водоймами.
Також цікаво, що Американське геологічне товариство має інше бачення того, скільки є материків. У 2017 р. звітувало про 8-ий континент: Нову Зеландію, яка 70 млн р. тому відокремилася від Австралії. Здебільшого цей континент розташований під водою. Це трактування “материка” відрізняється від традиційного саме тим, що континент може розташовуватися під водою.
У чому неоднозначність? Немає чіткого визначення мінімального розміру континенту або інших критеріїв поділу. Тому материки світу визначаються за умовами, академічними домовленостями. І вони можуть відрізнятися відповідно до географічного, історичного, культурного, антропологічного, політичного або навіть філософського характеру.
Географія материків і океанів: короткі відомості
Північна Америка
- Площа 20,4 млн км².
- На заході – гори, у центральній та східній частині – рівнина. На півночі багато озер.
- Розташована у всіх кліматичних поясах, окрім екваторіального. Це обумовлює суттєву різницю у кліматі різних частин: температура, кількість і сезонність випадіння опадів.
- Є ледь не всі природні зони, тому рослинний світ різноманітний: від хвойних до листяних лісів. Велика кількість тепла обумовлює зростання трав, особливо злаків.
- Фауна теж різноманітна: вівцебики, бізони, койоти тощо.
Південна Америка
- Площа 17,8 млн км².
- За рельєфом континент ділиться на дві частини: гірську область Анд на заході та широку рівнину з плоскогір’ям та низовинами.
- Здебільшого знаходиться в екваторіальних широтах, де часто дощить.
- Візитівка континенту – вологі тропічні ліси з пальмами, динними деревами та сейбою. Також материк подарував такі цінні культури як картопля, шоколадне дерево тощо.
- На континенті живуть маленькі тварини на кшталт лінивців, броненосців, екзотичних птиць та комах.
Антарктида
- Площа 12,4 млн км².
- Середня висота континенту – 2040 м. Це обумовлено льодами, які складають 90% усієї прісної води на Землі.
- Дуже різний клімат: у центрі майже весь рік безвітряно, на відміну від берегів.
- Населення майже немає. Так само як тварин, і рослин: рідкий мох, лишайники й водорослі. Серед тварин – пінгвіни, кити та тюлені.
Африка
- Площа 29,2 млн км².
- Переважають рівнини.
- У центрі – багато осадів, адже Африку в центрі перетинає екватор. На півночі осадів мало у зв’язку з областями високого тиску та особливостями пасатів.
- Річки багатоводні, а озера здебільшого розташовані на сході.
- Багатий рослинний і тваринний світи: слони, леви, мавпи, страуси, а також пальми, фікуси, акації.
Євразія
- Площа 53,4 млн км².
- Рельєф багатоманітний: у центрі – гори, на узбережжі – рівнини.
- У порівняні з іншими материками, природні зони Євразії найрізноманітніші: від арктичних пустель до екваторіальних лісів.
- Це єдиний континент, де представлені всі кліматичні пояси.
Австралія
- Площа 7,8 млн км².
- Рельєф: пустелі, напівпустелі та рідколісся. На сході – невисокий гірський ланцюг.
- Досліджуючи клімат, цікаво звернути увагу на «зворотні» сезони: найспекотніший місяць – січень, тоді як зима припадає на червень-серпень.
- Більшість тварин та рослин ендогенні: дикий собака динго, рептилії, коали, папуги тощо.
Відповіді на популярні запитання і цікаві факти про материки
- Які материки омиває Атлантичний океан? Євразію, Африку, Північну та Південну Америку, Антарктиду.
- Які материки омиває Тихий океан? Євразію, Австралію, Антарктиду Південну та Північну Америку.
- Який материк омивається всіма океанами: Атлантичним, Індійським, Тихим і Північним Льодовитим? Євразія.
- Які материки омиває Індійський океан? На півночі він омиває береги Євразії, на заході – Африки, на півдні – Антарктиди, а на сході Австралії.
- Які материки омиває Північний Льодовитий океан? Азія, Європа і Північна Америка.
- Який материк найспекотніший на планеті? Африка.
- Який материк омиває Чорне море? Материк Євразія.
- Чому Австралія найсухіший материк? Розташування: більша частина перетинає південний тропік, лежить у тепловому, жаркому поясі. Східна її сторона закрита Трансатлантичним хребтом і горами. На материку водних ресурсів дуже мало.
- Чому Африка найжаркіший материк? Вона лежить в екваторіальних і тропічних широтах.
- Який найменший материк? Материк Австралія.
- Який материк омиває Червоне море? Берега Євразії (Азії) та Африки.
- Чому Антарктида найхолодніший материк? Антарктида розташована за полярним колом, а лід Антарктиди відбиває сонячні промені, тож поверхня не нагрівається.
А який материк вам найбільше сподобався?