Цьогоріч ЗНО буде замінено Національним мультипредметним тестом (НМТ), що проходитиме в комп'ютерному форматі. У ньому буде три блоки завдань:
- з української мови;
- з математики;
- з історії України.
Розбираємося, якими будуть зміст і структура блоку «Українська мова», а також - як його оцінюватимуть.
Зміст завдань
Хороша новина: зміст завдань блоку НМТ з української мови відповідатиме чинній програмі ЗНО з української мови. Тобто нічого кардинально нового не буде, і це, безумовно, добре.
Важливо: вам потрібна лише та частина, що стосується української мови. Вона охоплює всі мовні теми, вивчення яких передбачено у шкільному курсі української мови, а саме:
- «Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія»;
- «Лексикологія. Фразеологія»;
- «Будова слова. Словотвір»;
- «Морфологія»;
- «Синтаксис»;
- «Стилістика»;
- «Розвиток мовлення».
Як зазначають в Українському центрі оцінювання якості освіти, питома вага до того чи того розділу мовознавства в змісті блоку НМТ з української мови загалом відповідає тому, що характеризує зміст тестів ЗНО з української мови.
Але варто зауважити, що розділам «Стилістика» та «Розвиток мовлення» приділено дещо менше уваги, ніж зазвичай. Чому? Справа у комп’ютерному форматі тестування - наразі немає можливості зробити так, аби учасники тестування могли надавати письмову розгорнуту чи коротку відповіді.
Структура блоку
Усього в блоці НМТі з української мови буде 20 завдань, зокрема:
- 15 завдань з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох або п’яти варіантів;
- 5 завдань на встановлення відповідності (потрібно встановити по 4 «логічні пари»).
Нагадаємо ще раз: завдань з української літератури не буде.
Особливості оцінювання
Завдання з української мови буде оцінено відповідно до схеми нарахування балів, що застосовується в ЗНО. Тобто по 1 тестовому балу буде нараховано за кожну правильну відповідь на завдання з вибором однієї правильної відповіді та по 1 тестовому балу за кожну правильно визначену логічну пару в завданнях на встановлення відповідності.
Отже, за виконання завдань блоку НМТ з української мови можна отримати від 0 до 35 балів.
Свій результат (тобто кількість набраних балів за правильно виконані завдання) ви знатимете після виконання блоків НМТ. Пізніше результат кожного блоку буде також переведено у шкалу 100-200 балів. Для отримання результату за шкалою 100-200 достатньо буде набрати хоча б один тестовий бал.
Особливості підготовки
Як підготуватися до виконання завдань блоку НМТ з української мови? УЦОЯО радить продовжувати ретельно працювати над шкільною програмою з української мови, відвідувати уроки та, звісно, тренуватися самостійно. Для самостійного тренування доречно використовувати:
- тести минулих років, які ви можете знайти в розділі «Підготовка. Тести минулих років», де обирайте закладки «Українська мова і література» та «Українська мова»;
- відеороз’яснення до завдань ЗНО минулих років: Пробне ЗНО-2020; Пробне ЗНО-2021(відео №2, відео №3); Підготовка до ЗНО-2021;
- короткі тематичні тести з онлайн-тестувальника з української мови на сайті Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти;
- інші ресурси, які допоможуть повторити мовні теми, а також призвичаїтися до роботи в середовищі онлайн-тестувальників, наприклад, вам допоможуть онлайн-тести «На Урок» та уроки підтримки від онлайн-школи «На Урок».