Що таке океани та скільки океанів на Землі

Давні греки вважали, що океан – це світова ріка, потік, що оточує землю, кордон між світом життя і смерті. Згідно з їхніми уявленнями, саме в океані починаються всі морські течії, та навіть більше – саме з нього сходять (а потім, відповідно, і заходять) сонце, місяць та зірки. 

Зараз такі уявлення здаються щонайменше наївними, але що насправді знаємо ми? Тож пропонуємо вирушити в захопливу подорож морями та океанами світу! 

Що таке океан?

Що таке океан? Океан – це частина Світового океану, розміщена між материками, яка має великі розміри, самостійну циркуляцію вод і атмосфер, а також особливий гідрологічний режим.

А от Світовий океан – це водна оболонка Землі, основна частина гідросфери, що омиває всі материки й острови, та займає приблизно 70,8% земної кулі. Материки поділяють Світовий океан на п'ять великих частин: 

 • Тихий;
 • Атлантичний;
 • Індійський;
 • Північний Льодовитий;
 • Південний.

Чим океан відрізняється від моря? Насамперед варто розуміти, що море – це частина океану. Воно відрязняється не лише меншою площею, а також властивостями води, течіями, організмами, що в ньому живуть. 

Цікаві факти про Світовий океан

1. До появи життя було ще мільярди років, а Світовий океан уже існував.

Навчайтеся на онлайн-курсах «На Урок»
Оберіть клас:

2. Перша наукова експедиція з дослідження Світового океану відбулася 1872 року. За це можемо подякувати екіпажу британського судна «Челленджер», який за три роки плавання зібрав безліч цікавої інформації, що і лягла в основу майбутньої океанографії.

3. Світовий океан досі лишається загадкою. Насправді він досліджений ученими менше, аніж глибокий космос. 

4. Світло проникає вглиб Світового океану лише на 1000 метрів, тоді як його середня глибина становить приблизно 4 кілометри. Тобто багато організмів живе там у цілковитій темряві. 

5. Чи знали ви, що існують підводні водоспади? А у Світовому океані їх 7!

6. За 100 останні років рівень Світового океану піднявся на 25 сантиметрів.

Скільки океанів є на Землі

Якщо ви поставите це запитання батькам, то вони впевнено скажуть, що на нашій планеті чотири океани. Але якщо одразу після цього ви зазирнете до сучасного підручника географії, то з подивом дізнаєтеся, що насправді океанів п'ять. Ні, не поспішайте заявляти батькам, що вони погано вчилися чи повністю забули курс географії. Коли вони були школярами, на географічних картах було позначено саме чотири океани. Так, декілька років тому на картах з'явився ще один – Південний. Звідки ж він узявся?

Насправді суперечки щодо того, скільки ж на планеті океанів, тривають вже не перше століття. Південний океан можна знайти ще на картах XVII століття: тоді так позначали водні простори довкола ще невідомого на той момент «південного материка», про існування якого підозрювали мандрівники. До того ж південні частини Атлантики, Тихого та Індійского океанів значно відрізнялися умовами мореплавання: сильні вітри, плавучі льоди, інші течії тощо. Тож не дивно, що цей регіон виділяли в окремий океан.   

У середині ХІХ сторіччя, після відкриття Антарктиди, Королівське географічне товариство (Лондон, Велика Британія), визначило кордони Південного океану: до нього відносилися південні частини Тихого, Індійского та Атлантичного океанів. А в 1937 році Міжнародна гідрографічна організація затвердила його існування. Але потім наукова спільнота зробила висновок, що виділяти Південний океан недоцільно, тож згодом усі забули навіть про його назву. 

Наприкінці ХХ століття питання виділення Південного океану знову було порушене. Річ у тім, що частини трьох океанів довкола Антарктиди за своїмим параметрами сильно відрізняються від інших частин Світового океану, тож виділення ще одного водного простору було цілком логічним. 

У 2000 році країни-члени Міжнародної гідрографічної організації ухвалили рішення про виділення Південного океану, а його північний кордон провели по 60 паралелі південної широти. Тож відтепер на планеті знову 5 океанів.

Географія океанів: короткі відомості

Навчайтеся на онлайн-курсах «На Урок»
Оберіть клас:

Розглянемо кожен із океанів окремо.

Тихий океан

Найбільший із земних океанів: його площа разом із морями становить 180 мільйонів квадратних кілометрів. На заході він обмежений материками Євразія та Австралія, на сході – Північною та Південною Америкою, на півночі – лінією, що проходить між півостровами Чукотським (мис Унікин) і Сьюард, а на півдні – Південним океаном. Це найглибший басейн Світового океану, його середня глибина становить 3 980 метрів, а максимальна – 11 002 метри (так, це Маріанська западина!). 

Найголовніше, що потрібно знати про Тихий океан:

 • його ділять на дві області – Північну та Південну, що межують по екватору;
 • до найбільших акваторій Тихоокеанського басейну відносяться Берингове море, затоки Аляска, Каліфорнійська і Теуантепек, Фонсека, а також Панамська;
 • узбережжя обрамлене кільцем згаслих вулканів, які називають Тихоокеанським вогняним колом;
 • має близько 10 000 островів;
 • має унікальне в геотектонічному відношенні дно із численними вулканами, підводними горами та атолами;
 • більша частина території розташована в субекваторіальних, тропічних, субтропічних і помірних кліматичних поясах, менша – в екваторіальному і субарктичному;
 • флора налічує близько 100 тисяч видів.

Атлантичний океан

Другий за величиною та глибиною. Він займає близько 20% поверхні планети, його загальна площа становить 91,7 мільйонів квадратних кілометрів. Фактично він поєднує (або розділяє, як подивитися) дві найбільші частини світу: Старий та Новий світ. Середня глибина океану – 3 926 метрів. Акваторію поділяють на 16 окремих морів, а також велику кількість заток і бухт різної площі. Зі сходу його обмежують береги Євразії та Африки, із заходу – Північної та Південної Америки, із півдня – Антарктиди.

Найголовніше, що потрібно знати про Атлантичний океан:

 • це наймолодший океан на Землі;
 • має складний рельєф та доволі широкий континентальний шлейф;
 • у солянокупольних структурах Мексиканської затоки добувають сірку, на шельфі розвідані значні запаси заліза, олов'яних руд, вугілля, циркону, монациту, золота та алмазів;
 • його протяжність із півночі на південь становить майже 16 000 кілометрів, а максимальна ширіна від берегів Мексиканської затоки та східного узбережжя Чорного моря сягає майже 13 500 кілометрів;
 • має порівняно мало островів, до того ж вони здебільшого зосереджені в північній частині океану;
 • лежить майже в усіх кліматичних поясах Землі, окрім полярних;
 • відрізняється не надто розвиненим фауністичним і флористичним складом, оскільки океан є досить геологічно молодим;
 • дуже забруднений, особливо у прибережній шельфовій зоні.

Індійський океан

Третій за розміром на Землі, займає приблизно 20% її водної поверхні. Його загальна площа становить 76,2 мільйонів квадратних кілометрів, а глибина сягає 7 729 метрів. Колись Індійський океан став першим океаном, який відкрив європейський дослідник Васко да Гама. Омиває береги чотирьох континентів.

Найголовніше, що потрібно знати про Індійський океан:

 • островів в Індійському океані мало, знаходяться вони переважно в західній частині, всі їх умовно можна поділити на материкові, вулканічні та коралові атоли;
 • знаходиться в чотирьох кліматичних поясах;
 • має надзвичайно багаті флору та фауну;
 • його найважливішими корисними копалинами є нафта та природний газ;
 • на півдні океану, біля Антарктиди, сонячних днів над його поверхнею менше, ніж хмарних;
 • солоність його вод зменшується з півночі на південь.

Північний Льодовитий океан

Найменший океан на Землі лежить навколо Північного полюса, між Північною Америкою і Євразією. Уперше як самостійний був віділений у XVII столітті, але тоді його називали Гіперборейським (чому? бо знаходиться на далекій півночі). Його площа становіить 16,4 мільйонів квадратних кілометрів, зокрема 8-11 мільйонів квадратних кілометрів знаходяться під кригою завтовшки 2-5 метрів. Середня глибина океану становить 1 220 метрів, а найбільша – 5 527 метрів. 

Найголовніше, що потрібно знати про Північний Льодовитий океан:

 • головна особливість – багато льоду (загальний об'єм становить приблизно 26 тисяч кубічних кілометрів);
 • узимку 90% океану замерзає;
 • за кількістю островів посідає друге місце після Тихого океану;
 • у ньому розташовані найбільший на планеті острів – Гренландія та другий за розміром архіпелаг – Канадський Арктичний архіпелаг;
 • більшу частину рельєфу його дна займає шельф та підводні окраїни материків;
 • унаслідок суворих умов органічний світ океану доволі бідний.

Південний океан

Ще одна його назва – Антарктичний океан. Четвертий за розміром океан планети, що омиває Антарктиду. Його площа становить 20 327 мільйонів квадратних кілометрів, а найбільша глибина становить приблизно 8 266 метрів.  

Найголовніше, що потрібно знати про Південний океан:

 • рівень його солоності становить лише 35% – всьому виною опріснення океану талими водами айсбергів;
 • є наймолодшим із океанів;
 • морські температури змінюються від -2°C до 10 °C;
 • навіть незважаючи на суворий клімат, тут багато різноманітних форм життя;
 • саме в цьому океані плавають пінгвіни;
 • має родовища нафти та газу.

А який із океанів ви найбільше хотіли б побачити?  

Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!

Навчайтесь з «На Урок»

Запишись на курс уже сьогодні!

Курс, на якому ти навчишся розв’язувати завдання формату НМТ, опануєш правила та норми української мови, а ще повториш програму з української літератури.

Антоніна Журбенко

Вчитель української мови, стаж роботи — 3 роки.

Усі онлайн-курси «На Урок»

Рекомендуємо